Aamupalapöydässä mietittiin Isännän kanssa äänestysasioita. Miten pitää menetellä, jos haluaa äänestää vain kuntavaaleissa eikä lainkaan aluevaaleissa? Tai toisinpäin. Äänestyslipun jemmaaminen taskuun lienee jokin rikos, millä lie nimikkeellä. Äänestysasiakirjan anastaminen? Puoli vuotta ehdollista. Keski- ikäinen naisäänestäjä ei tehnyt pidätettäessä vastarintaa.
Tyhjän äänestäminenkin on kannanotto, joten sekään ei ole vaihtoehto. Jos palauttaa tyhjän vaalilipun vaalitoimihenkilölle, niin meneekö koko vaalikonklaavilta pakka sekaisin? Tekevät kuitenkin kirjanpitoa annetuista äänestyslipuista.
Päädyttiin siihen, että ei ota toista äänestyslippua vastaan ollenkaan. Siinäkin tapauksessa voi mennä pakka sekaisin. Pitääkin varmaan kysyä tätä, kun mennään äänestämään. Taas ennakkoon, kuten aina.
Kuva: YLE
Tekstin osittainenkin käyttö ilman tekijän lupaa on kielletty.
Kuva: Erikoiset Asiantuntijat
Ei kaupallista yhteistyötä
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Kiitos kommentistasi!